12:34 / E Mërkurë, 10 Janar 2018 / indeksADMonline

Mesazhi emocionues i babait që shkroi për vajzën që vrau veten shkak i sulmeve në internet

Një vajzë 14-vjeçare, e cila dikur ishte ylli i reklamave për një firmë australiane të veshkave ‘Akubra’ e ka vrarë vetën pasi u sulmuar nga buletistët online.

Pas vdekjes tragjike të saj, babi i Amy-it, Everett Dolly tha se njerëzit do duhej të ishin me të vetëdijëshem për ngacmimin që ata mund të lendojnë njerëzit.
Babai i Dolly, Tick Everett, nuk dha detaje për përvojat e tmerrshme që kishin torturuar vajzën e tij, por tha se ajo kishte dashur të “shpëtonte nga e keqja në këtë botë”, shkruan Daily Mirror, transmeton Indeksonline.

Kompania, Akubra gjithashtu shprehu ngushëllime duke bërë thirrje që të gjithë të “ngriheshin” kundër çdo lloj ngacmimi.

Të mërkurën, familja lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se vajza e tyre ishte “vajzë e këndshjme, e kujdesshme,e bukur”.

“Ajo gjithnjë kujdesej për kafshë, fëmijë të vegjël dhe fëmijë të tjerë në konvikt, të cilët ishin më fatlumë se vetë.”

Familja ndau një vizatim nga Dolly duke shfaqur fjalët: “Flisni edhe nëse zëri juaj tronditet”.

“Ky mesazh i fuqishëm tregon vendin e errët, të frikshëm që kishte udhëtuar engjëlli ynë i bukur”, tha familja e saj.