22:10 / E Premte, 19 Prill 2024 / FR

Michel shpreson se sulmi izraelit ndaj Iranit do t’i sjellë ‘fundin’ përshkallëzimit

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel shpreson se hakmarrja e dukshme izraelite e së premtes do të jetë e fundit në përshkallëzimin e fundit me Iranin dhe beson se “orët dhe ditët” e ardhshme do të jenë kritike.

Michel foli ekskluzivisht për Euronews disa orë pasi Irani aktivizoi mbrojtjen e tij kundërajrore pranë qytetit qendror të Isfahanit, teksa ishte në shënjestër të një sulmi të dyshuar hakmarrës nga Izraeli, duke nxitur sërish frikën për një konflikt më të gjerë rajonal, transmeton Klankosova.tv.

Sulmi erdhi vetëm gjashtë ditë pasi Irani lëshoi ​​një breshëri prej rreth 300 dronësh dhe raketa lundrimi dhe balistike në sulmin e tij të parë të drejtpërdrejtë kundër territorit izraelit. Kjo ndodhi pas një sulmi ajror izraelit në konsullatën iraniane në Damask që kishte vrarë shtatë anëtarë të Gardës Revolucionare Islamike.

“Ajo që është e rëndësishme është intensiteti i reagimit,” tha Michel në një intervistë të premten në mëngjes. “Është shumë e rëndësishme të vëzhgoni në ditët në vijim nëse është vërtet e mundur të ktheheni në një situatë me më shumë stabilitet dhe të shmangni më shumë rreziqe dhe më shumë tensione”.

“Dua të jem shumë i kujdesshëm, por sinqerisht shpresoj që ajo që ndodhi (…) të jetë fundi i asaj historie”, shtoi ai.