10:11 / E Hënë, 19 Shkurt 2018

Në moshën 64 vjeçare shuhet aktori i famshëm afrikan, Idrissa Ouedraogo

Idrissa Ouedraogo nga Burkina Faso, një figurë e fortë e kinemasë afrikane, vdiq në moshën 64 vjeçare të dielën, sipas një deklarate nga shoqata e filmave kombëtar.

Ouedraogo ishte më i njohur për “Tilai”, një dramë e fuqishme për nderin familjar që fitoi çmimin e jurisë së Kanës në vitin 1990.
Presidenti Roç Marc Christian Kabore tha në një deklaratë se vendi i tij “ka humbur një regjisor të talenteve të mëdha”, duke vënë në dukje se drejtori “me të vërtetë ka kontribuar në kthimin e vëmendjes ndaj Burkinabe dhe kinemasë afrikane përtej kufijve tanë”, transmeton Indeksonline.

Falënderimet dhe ngushëllimet nga e gjithë bota e filmit afrikan u hodhën në mediat sociale.
I lindur më 21 janar 1954, Ouedraogo studioi në Kiev para se të shkonte në Paris, ku ai ndoqi Kinotekografitë prestigjioze të Institut d’Hautes Etudes dhe u diplomua me një diplomë në studimet e filmit nga Sorbona në 1985.

Kur u kthye në Burkina Faso, ai luajti rolin e tij të parë, “Yam Daabo” (1986), i cili së shpejti u pasua nga “Yaaba”, një histori e dashurisë mes një djaloshi dhe një gruaje të moshuar. Filmi, i cili fitoi çmimin FIPRESCI në Kanë në vitin 1989, u përplas me famë ndërkombëtare, një reputacion që u mbështet nga kryevepra e tij, “Tilai”.

Së bashku me punën e tij në ekran, Ouedraogo ishte gjithashtu një veteran i teatrit./Indeksonline/