14:00 / E Hënë, 03 Dhjetor 2018 / indeksADMonline

Vdes aktori i dashur i shqiptarëve

Arti shqiptar në zi.
Luan Qerimi ishte 89 vjeçar dhe kishte lindur në Lushnjë.

Ai i hyri botës së aktrimit, fillimisht me lëvizjen amatore, për t’u aktivizuar në Teatrin e Ushtrisë, ku talenti i tij do të spikaste.

Në vitin,1954 ishte 25 vjeçar kur do të hynte në Teatrin Popullor, që ishte ëndrra e çdo të riu kishte qëllim të bëhej aktor. Karriera e tij nisi me një rol episodik në komedinë “Prefekti” në vitin 1954, në rolin e Skënderit, që nga ajo kohë atij iu besun me dhjetëra role tjera.

Ai kishte fituar një besim të madh nga të tjerët për shkak të portretit të tij të veçantë, zëritkumbues, seriozitetin dhe mënyrën se si i përshtatej çdo karakteri.

Aktori ka vite që ishte tërhequr nga jeta artistike, megjithatë mbi 70 rolet e tij të famshme ndër to “Arturo Ui”, “Otello”, “Orët e Kremlinit” apo “Gracka” mbetën të gjalla në mendjen e mijëra artdashësve shqiptarë.