18:59 / E Enjte, 18 Janar 2018

Nëse nuk i pastroni dhëmbët si duhet, rrezikoheni nga kanceri

Sëmundjet e gojës mund të mund të depërtojnë në pjesë të ndryshme të trupit, dhe në  këtë mënyrë të shëndërrohen në qeliza kancerogjene.

Sipas studimeve të fundit, janë disa baktere që mund të vriten me pastrimin e dhëmbëve ose në të kundërten mund të zhvillojnë kancerin e pankreasit.

Shkencëtarët finlandezë thonë se janë bërë provat e para me të cilat është vërtetuar që bakteret mund të përhapen shumë lehtë në fizik dhe kështu ekziston mundësia që të shkaktohen edhe tumore- shkruan Daily Mail- transmeton Indeksonline.

Higjiena orale duket të ketë kujdesin e duhur, me qëllim që tu ikim sa më shumë problemeve shëndetësore./Indeksonline/