15:40 / E Enjte, 13 Shtator 2018 / indeksADMonline

Nëse zgjedhjet do të mbaheshin këtë javë ja sa ulëse në Kuvend do të kishin partitë politike

Instituti Demokratik i Kosovës ka realizuar së fundi një sondazh se si do të rezultonin partitë politike në rast se zgjedhjet do të mbaheshin këtë të diele.

Në bazë të këtij rezultati sipas Albert Krasniqit nga KDI, numri më i madh i ulëseve në Kuvend do t’i takonin LDK-së dhe VV-së, transmeton Indeksonline.

Postimi i plotë:

Në zgjedhjet e ardhshme mund të shohim në garë tri koalicione. Nëse shpërndajmë ulëset në Kuvend në bazë të rezultateve të sondazhit që e publikuam sot, atëherë përbërja e Kuvendit do të dukej kështu:

1) LDK dhe VV: 53 deputetë

2) PDK dhe AAK: 35 deputetë

3) NISMA, AKR, PSD dhe Alternativa: 12 deputetë