11:40 / E Martë, 20 Nëntor 2018 / indeksADMonline

Ngritët numri i grave që vdesin nga alkooli për 67 për qind

Vdekjet nga alkooli në Amerikë janë rritur gjatë 10 viteve të fundit- veçanërisht në mesin e grave, zbulon një raport i ri.

Shkalla e vdekjeve të lidhura me alkoolin u rrit 35 për qind mes viteve 2007 dhe 2017.

Ajo u rrit me 67 për qind vetëm për gratë.

Të dhënat nga Universiteti i Uashingtonit, të raportuara për herë të parë nga USA Today, vijnë një vit pasi të dhënat federale treguar një rritje të mprehtë në pirjen e pijeve në mesin e grave dhe të moshuarve./Indeksonline/