18:10 / E Diele, 07 Tetor 2018 / indeksADMonline

Për muskuj të mëdhenj duhet ky ushqim

Një nga trended thotë se ju duhet të jeni sa më të tharë (ripped) të jetë e mundur, sa më shpejt të jetë e mundur edhe nëse do t’ju duhet që gjatë ushtrimeve të hiqni dorë nga disa ushqime, ndoshta të preferuarat tuaja.

Më poshtë, po ju japim modele dietash për muskuj të mëdhenj (bulking) dhe të gjitha kanë një qëllim të përbashkët, të krijohet sa më shumë lëndë muskulore dhe pa shtuar peshë të panevojshme. Ato kanë një sasi të llogaritur karbohidratesh, yndyrnash dhe porteinash gjithashtu, të cilat bëjnë të mundur që trupi të funksionojë në mënyrë optimale.

PLANI USHQIMOR 1:

Vakti 1:

¾ kupë me tërshërë (masa e thatë) me ujë ose qumësht pa yndyrë

3 vezë omletë

Vakti 2:

28gr bajame

1 scoop whey protein

Vakti 3:

2 feta bukë integrale,

2 rriska djath të bardhe me pak yndyrë

Domate

Sallatë marule

170gr mish gjeli

1 banane mestare

Vakti 4 (para-stërvitor):

1 scoop whey protein

1 mollë mesatare

Vakti 5 (pas-stërvitor):

1 scopp whey protein

500ml  Gatorade

Vakti 6:

170gr peshk

½ kupë me oriz të egër (masë e thatë)

Një sallatë e vogël me vaj ulliri dhe uthull.

PLANI USHQIMOR 2

Vakti 1:

2 feta bukë integrale me dy lugë gjelle gjalp natyral kikirku ose bajameje

1 kupë kos

Vakti 2:

Një sallatë mesatare me 170gr mish pule (gjoks) të copëtuar

¼ kupë me fara kungulli

1 patate mesatare e ëmbël

Vakti 3:

50 gram arra,

100gr mish vici i tharë (beef jerky)

Vakti 4 (para-stërvitor):

4 të bardha vezësh dhe një vezë e plotë

½ kupë me boronica

Vakti 5: (pas-stërvitor):

1 scopp whey protein dhe 500ml Gatorade

Vakti 6:

170gr mish viçi i grirë

Salcë domate

55gr makarona integrale (masë e thatë) dhe një sallatë e vogël.