10:00 / E Hënë, 30 Prill 2018 / indeksADMonline

Pilotët e F1 garojnë me makina Lada Niva 4X4 [Video]

Me mbi 40 vjet në treg, Lada Niva, tani e njohur si Lada Niva 4X4, është një ikonë ish-sovjetike e makinave “off-road”.

Edhe pse dallon shumë nga një makinë e Formula 1, pilotët e Red Bull, Daniel Ricciardo dhe Max Verstappen provuan këtë SUV fantastik të Lada-s, duke garuar kundër disa shoferëve vendas në Azerbejxhan.

Për këtë sfidë, Verstappen merret me detyra lëvizëse ndërsa Ricciardo është navigator – edhe pse jo shumë i mirë pasi që nuk e njeh terrenin. Vendasit janë të vetëdijshëm se si të shmangin kopetë e deleve dhe janë në gjendje të përdorin këtë njohuri për të marrë një rol udhëheqës në garë. /IndeksOnline/

Temat: