20:10 / E Enjte, 16 Nëntor 2017 / indeksADMonline

Pse jeni gjithnjë të lodhur, këto janë arsyet

Lodhja e vazhdueshme mund të shkaktojë probleme. Pse ndiheni të lodhur gjatë gjithë kohës?

Këtu janë disa nga arsyet për të rikthyer energjinë humbur, sipas ekspertëve, transmeton KosovaPress.

-Nuk ushtroni sa duhet

Një studim i Universitetit të Xhorxhia, tri herë ushtrime në javë nga njëzet minuta shton energjinë në organizëm.

-Nuk flini sa duhet

Mungesa e gjumit ul nivelin e energjisë dhe shkakton stres.

-Pini tepër kafe

Pirja e tepërt e kafesë na bënë të lodhur më tepër se sa që ne mendojmë, thonë shkencëtarët.

Chidi Ngwaba, drejtor i Klinikës Lifestyle Medicine, shpjegon se truri nuk dëshiron të interferohet nga stimuluesit.

-Keni mungesë të hekurit

Mungesa e hekurit duhet rikuperuar përmes ushqimeve që përmbajnë hekur, si mish të kuq, prime të gjelbra dhe ushqime me vitaminë C.

-Keni mungesë të vitaminave B

Vitaminat B janë vitale për organizmin dhe ato krijojnë energji për trupin. Këtë lloj vitamine mund t’i gjeni në oriz, peshk dhe biba.

-Jeni të dehidruar

Humbja e 2 për qind të ujit normal në organizëm ndikon në nivelin e energjisë.

Pini ujë çdo dy orë. Nëse nuk urinoni rregullisht ose urina juaj është shumë e errët, kjo është shenjë se keni nevojë të pini më shumë ujë.