14:56 / E Hënë, 08 Janar 2018 / indeksADMonline

Rolls-Royce prodhon karrigën e cila kushton 51.456 $

E quajtur karrigia më e sofistikuar në botë, Elysium-R do të shfaqet në ekspozitën e Rolls-Royce në Londer, afër modelit Phantom.

Ajo që e bën Elysium-R aq të sofistikuar është fakti që neutralizon gravitetin, duke zbatuar teorinë e flotacionit, e gjithë kjo për çmimin prej 51,456 dollarë shkruan IndeksOnline.

Ajo përmban lëkurë të pastër anilinë me ngjyrë të zezë, një bazë çeliku inox të kromuar, një kornizë ari bajame dhe mbështjellëse me xhel.

Mekanizmi unik i flotacionit Elysium-R rrjedh nga vitet e hulumtimit të kinetikës njerëzore, duke i lejuar përdoruesit të lëvizin në heshtje – në kushte zero të gravitetit.

Teknologjia që kontrollon lëvizjet e karriges në të vërtetë vjen nga një model matematikor i shkruar nga projektusi dhe themeluesi i saj, Dr David Wickett. Pasi të jeni ulur në të, mund ta manipuloni atë në pozicionin tuaj ideal, thjesht duke zhvendosur peshën tuaj, ngjashëm me atë si një motorist mund të ndryshojë lëvizjet e motorit të tij.

Ekzistojnë gjithashtu disa përfitime shëndetësore për t’u marrë parasysh, si qarkullimi i përmirësuar i gjakut apo zvogëlimi i aktivitetit të muskujve.

“Është një nder i vërtetë që Rolls-Royce Motor Cars London të presë nisjen e Elysium-R – një produkt për të cilin ne jemi tepër të ngazëllyer. Kjo është pa dyshim versioni më elegant i Elysium që kemi bërë, por me të njëjtën gjë të paprecedentë dhe nivele të mrekullueshme të rehatisë si model standard, “tha Wickett. /IndeksOnline/