11:52 / E Hënë, 09 Dhjetor 2019 / indeksADMonline

Rusia merr goditjen më të madhe në histori, i ndalohet pjesëmarrja në të gjitha aktivitet sportive

Agjencia Botërore e Antidopingut (WADA) ka dënuar Rusinë me një ndalim katërvjeçar të çdo gare sportive ndërkombëtare.

Me këtë rast vendi nuk do të jetë në gjendje të garojë në Kupën e Botës ose në njërën nga dy lojërat e ardhshme olimpike, shkruan Indeksonline.

Ekspertëve të antidopingut u ishte kërkuar që të merrnin një vijë të ashpër me ndëshkimin e tyre pas akuzave të vazhdueshme të dopingut dhe një ndalesë e gjatë tashti ishte shuar.

Rusia do të ketë 21 ditë për të apeluar ndalimin e madh, që do të thotë se rezultati ligjor nga vendimi ka të ngjarë të vazhdojë gjatë muajve të ardhshëm.

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar, ka thënë se ata do të jenë të gatshëm të lejojnë atletët rusë që mund të dëshmojnë se janë të pastër për të garuar nën një flamur asnjanës, si në Lojërat Olimpike Dimërore të Pyeongchang vitin kaluar.

Lajmi do të vijë si një goditje e madhe për skuadrën e futbollit që mund të mungojë në Kupën e Botës në Katar. /IndeksOnline/