08:39 / E Enjte, 30 Nëntor 2017 / indeksADMonline

Sëmundja që ia ndaloi ëndrrën e modeles, barku rritet sikur të jesh shtatzënë (Foto)

Një modele thotë se ‘endometrioza’ mund të ketë shkatërruar ëndrrat e saj për të sfiduar, pasi ajo e bën atë të duket sikur është shtatzënë.

Kayla Vinecnt, 28 vjeçare, dëshiron të përhapë vetëdijen për sëmundjen dhe efektet anësorë të saj duke ndarë një fotografi të frymëmarrjes së saj të rëndë dhe detajet e ndikimit që ka pasur kjo gjendje në karrierën e saj të modelimit.

Endometrioza është një çrregullim i pashërueshëm ku indet që zakonisht lindin brenda mitrës –endometrium-rriten jashtë mitrës.

Shpesh lidhet me dhimbje të forta, por më së shumti përfshihen vezoret, tubat fallopiane dhe indet që mbulojnë legenin tuaj dhe mund të çojnë në probleme të lindshmërisë, transmeton Indeksonline.

Përveç  mundësisë së lartë të infertilitetit, Kayla është prekur edhe nga ‘barku endo’.

Për pacientin simptomat e tilla mund të jenë emocionalisht dhe fizikisht shkatërruese.

Gjithashtu Kayla thotë se nuk mund të punojë më në karrierën e saj pasi nuk është kurrë e sigurt se çfarë madhësie do të jetë në ditën e shfaqjes së fotografive apo sfilatës./Indeksonline/