13:32 / E Shtunë, 15 Shtator 2018 / indeksADMonline

Serbia sërish provon krimet e veta t’ia mveshë Kosovës

Shteti i Serbisë, që njihet edhe si ekspert i gënjeshtrave dhe makinacioneve, ka shpikur një fushatë të re për ta larguar turpërimin e presidentit serb Aleksandër Vuçiç në përfshirjen e vrasjes së politikanit serb në Kosovë, Oliver Ivanoviç.

Makineria propaganduese e Beogradit e cila menaxhohet dhe kontrollohet tërësisht nga Vuçiç, ka nisur një fushatë shpifëse nëpër mediat e Serbisë, duke u munduar që për vrasjen e Oliver Ivanoviç të akuzojnë kryetarin e Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli.

Aleksandër Vuçiç ka disa muaj që kontrollin mbi mdiat e Serbisë ta përdorë për shpifje ndaj Kosovës, për tu munduar ta pastrojë veten para qytetarëve serb edhe pse tanimë të gjithë e dinë përfshirjen e tij si në radtin e vrasjen së Oliver Ivanoviç e po ashtu edhe për pastrimin e parave që e bënë me fondet që i dërgon në veri të Kosovës.

Në stilin e shishes vetëdhunuese të serbit Martinoviç në Gjilan në vite 80’ta dhe pandës famëkeqe në Pejë, edhe në rastin e vrasjes së liderit anti Vuçiç në Kosovë, Oliver Ivanoviçit, presidenti serb po mundohet krimin e porositur nga vet ai, ta bart në Kosovë.

Kjo po ndodhë pikërisht në kohën kur të gjithë në Serbi por edhe vet ndërkombëtarët e kanë mësuar faktin se vrasja e Oliver Ivanoviç është kryer nga njeriu i afërt i Vuçiçit në Mitrovicën veriore. Ky njeri i afërt i Vuçiçit e kontrollon listën serbe dhe shpërlarjen e parave të pista, së bashku me vëllaun e Vuçiçit dhe vetë presidentin serb./Indeksonline/