08:44 / E Premte, 01 Mars 2024 / L K

Shefi i OKB-së dënon tragjedinë me mbi 100 të vrarë në zonën e ndihmës në Gaza

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, António Guterres dënoi masakrën në një vend të ndihmës ushqimore në Gaza, ku ministria e shëndetësisë e rripit tha se më shumë se 100 njerëz u vranë.

Sipas ministrisë palestineze të shëndetësisë në Gaza, forcat izraelite hapën zjarr ndërsa shumë njerëz po prisnin ushqim. Ushtria izraelite dhe dëshmitarët okularë kanë dhënë rrëfime kontradiktore të ngjarjeve në terren, shkruan CNN.“Civilët e dëshpëruar në Gaza kanë nevojë për ndihmë urgjente, duke përfshirë ata në veriun e rrethuar, ku Kombet e Bashkuara nuk kanë qenë në gjendje të japin ndihma për më shumë se një javë,” tha në një deklaratë Stéphane Dujarric, zëdhënës i shefit të OKB-së./abcnews.al

OKB-ja nuk ishte e pranishme gjatë incidentit, por bëri thirrje për një hetim, tha Dujarric. Guterres tha të enjten më vonë se vdekjet do të kërkonin një hetim efektiv dhe të pavarur.