11:10 / E Enjte, 29 Mars 2018 / indeksADMonline

Si të menaxhoni rënien e flokëve pas shtatzënisë?

Rënia e flokëve pas shtatzënisë, për shkak të ndryshimeve hormonale, është shumë e zakontë në mesin e femrave. Mirëpo, një gjë e tillë përbën shqetësim për to dhe shpeshherë kjo situatë është e pa menaxhueshme.

Shumica e grave shtatzëna kujdesen mirë për veten kur janë shtatzënë. Ato hanë të shëndetshëm dhe kujdesen për veten në forma të ndryshme mirëpo pas lindjes, kjo situatë ndryshon te shumica nga to. Gratë humbasin gjakun, nivelet e hormoneve luhaten kurse rënia e flokëve pas lindjes është e zakonshme dhe zakonisht, shëndeti i flokëve restaurohet në njëfarë kohe. Por për këtë, ju duhet të siguroheni që të zhvilloni zakone të shëndetshme sa i përket mirëmbajtjes së flokëve.

Ekzistojnë disa metoda që deri në një masë parandalojnë këtë rënie flokësh, transmeton Indeksonline.

Përdorni vajra të ndryshme të përshtatshme për flokët tuaj, çdo herë përpara se ti pastroni ato me shampon. Mos e mbani dushin në flokë për një kohë të gjatë.

Por më e rëndësishmja nga të gjitha, vazhdoni të merrni suplementet e hekurit, kalciumin dhe multivitaminat si dhe shtojcave aminoacide. Këto do të ndihmojnë rikuperimin e flokëve tuaj./Indeksonline/