19:53 / E Diele, 09 Shtator 2018 / indeksADMonline

Si ti largoni tharjet dhe qarjet e këmbëve

Artikulli i më poshtëm ju sjell këshilla se çfarë dikush duhet të bëjë për të hequr qafe plasaritjet në këmbë dhe dëmtimet pa vizituar një mjek.

Së pari, duhet të kuptoni kur mund të përballoni këtë çështje në shtëpi dhe kur duhet të kontaktoni një mjek.

Nëse misri është i madh, nëse është i vendosur në një kockë, nëse është gjakderdhje, nëse ndjeni dhimbje kur e prekni, ose nëse thjesht duket e frikshme, atëherë duhet të vizitoni një mjek sepse ky është një rast serioz, transmeton Indeksonline.

Lani këmbët për gjysmë ore

Çorape me glicerinë

Lag këmbët me lëng limoni

Përdor vajguri, parafinë të shtëpisë dhe vaj ulliri

Çfarë të blini në farmaci?

Si të zgjidhni këpucët e duhura

Ka disa rekomandime për zgjedhjen e këpucëve të sakta që ekspertët në shëndetin e thonjve dhe këmbëve këshillojnë që ju të ndiqni.

Blej këpucë në mbrëmje pas ditës së punës, sepse këmbët lodhen gjatë ditës dhe fryhen pak.

Mos kurseni para në këpucë. Është më mirë të blini këpucë të materialeve natyrore si lëkure, kamosh apo pambuk.

Përdorni krema dhe xhel që mund të blihen në një farmaci. Ka linja të disponueshme për fusha të ndryshme në këmbë.

Mos vishni këpucë të reja gjatë gjithë ditës, përpiquni të mësoheni gradualisht./Indeksonline/.