19:52 / E Martë, 04 Dhjetor 2018 / indeksADMonline

Sipas “The Guardian”, City me shumë gjasë nuk luan vitin tjetër në Champions

UEFA ngushton boshllëkun në Manchester City. Ka disa javë që po flitet se klubi anglez mund të dënohet për mospjesmarrje vitin tjetër në Ligën e Kampionëve dhe tani duket edhe më serioze.

Sipas dy mediave angleze, The Guardian dhe Sky Sports, klubi i Pep Guardiola ka gjasa të mëdha të largohet nga Liga e Kampionëve sezonin e ardhshëm, nëse hetimi i hapur kohët e fundit nga organi evropian, pas informacioneve të zbuluara nga “Football Leaks”, konfirmon se klubi i Manchesterit vazhdoi shkeljen e rregullave te ‘fair play financiar’, pavarësisht se janë sanksionuar në vitin 2014.

City ka pranuar tashmë një gjobë prej më shumë se 50 milionë euro për shkeljen e ‘lojës së drejtë’ financiare. Pasi siguruan se ajo nuk ishte në përputhje me standardin, sanksioni u zvogëlua në 21 milionë.

Megjithatë, ajo që UEFA ka vënë në gatishmëri është e-mailet që kanë zbuluar “Football Leaks” nga drejtori financiar i qytetit, Jorge Chumillas, i cili zbuloi se marrëveshja e supozuar e sponsorizimit me Etihad Airlines, me vlerë më shumë se 71 milionë euro, kontribuoi në klub nga pronari i saj, Abu Dhabi United Group (ADUG).

UEFA është në dijeni të rrezikut të përfshirë në largimin e klubit të City nga Champions. Për momentin, në mars të vitit 2016, UEFA tashmë e ka dënuar Galatasarayn gjatë një sezoni të garave evropiane për shkelje të rregullave finaincare, por ende nuk ka treguar shenja me klubet më të rënda që kërcënojnë të kërkojnë miliona në qoftë se ata lihen jashtë.

Ceferín i referohet kësaj çështjeje të City si “rast konkret” i shkeljes së “lojes së drejtë” financiare dhe njoftoi se “shumë shpejt” dënimi i mundshëm do të jetë i njohur për kampionin aktual të Premier Ligës. /IndeksOnline/

Temat: