18:12 / E Enjte, 25 Tetor 2018 / indeksADMonline

Të huajt zbulojnë familjen e vetme shqiptare që krijon muzikë nga gjethet

“Nas Daily Global”mban emrin një grup i të rinjve nga që përmes disa video-inçizimeve po dokumenton pjesë të ndryshme nga tradita e kultura shqiptare.

Blogerët po qëndrojnë në Shqipëri, ndërsa për audiencën shqiptare u bënë të njohur me videon e tyre ku fliste për ‘besën’, se si ajo ka rëndësi të madhe në trevat shqipfolëse dhe se si ajo është fjalë që nuk ekziton në asnjë gjuhë të botës, por dhe as nuk mund të përkthehet, përcjellë Indeksonline.

Ndërsa tani ata vijnë me një tjetër video po kaq interesante. Të rinjtë e huaj kanë ‘zbuluar’ në një zonë të thellë të Shqipërisë një familje që krijojnë muzikë përmes gjetheve.

Ndiqeni këtë video të shkurtër, por mjaftë mbreslënëse: