20:03 / E Hënë, 03 Dhjetor 2018 / indeksADMonline

Ushqimet që duhet t’i merrni kur të ndaloni pirjen e duhanit

Nëse ndaloni pirjen e duhanit, mënyra më e shpejtë për të pastruar trupin tuaj nga nikotina është duke përdorur ushqime të caktuara.

Këto janë ushqimet që duhet konsumuar pasi të kenë ndalur pirjen e  duhanit. Spinaqi Acidi folik është shumë i rëndësishëm për punën normale dhe zhvillimin e trupit, por gjithashtu ndihmon trupin për të zgjidhur nikotinën. Sasi të mëdha të acidit folik gjenden në spinaq.

Brokoli, lulelakra dhe lakra Perimet nga familja e lakrës janë shumë të shëndetshme.

Përveç mbajtjes së polifenoleve që kanë provuar të dobishme në reduktimin e inflamacionit të ndryshëm në sistemin e tretjes, gjithashtu përmban antioksidues që pastrojnë trupin nga toksina të shumta.

Gatuani ato për një kohë sa më të shkurtër të jetë e mundur në mënyrë që të ruani  përfitimet e tyre.

Çaji jeshil Nga pirja e duhanit trupi humb lëngun e nevojshëm, dhe organizmi  dehidrohet shumë më shpejt. Pini çaj jeshil të pasur me antioksidues, pasi ai pastron nikotinën nga trupi. Karota Nikotina shkatërron lëkurën dhe e bën atë të pajetë dhe të thatë.

Nëse doni të zgjidhni këto efekte anësore të shëmtuara të duhanit, hani sa më shumë karota të jetë e mundur. Ajo përmban sasi të mëdha të vitaminave A, K, C dhe B, të cilat janë pastruesit kryesorë të trupit. Ju gjithashtu mund ta vendosni në një shtrydhëse frutash e perimesh të përzier me mollë dhe limon ose ta prisni në sallatë.

Kivi, limoni dhe portokalli Pirja e duhanit nga trupi gjithashtu liron vitaminat A, C dhe E, të cilat forcojnë imunitetin dhe ndihmojnë trupin të luftojë kundër infeksioneve dhe baktereve të ndryshme.

Për të kompensuar vitaminat e humbura, konsumoni kivi, limon dhe portokall. Lëngu i portokallit hidraton trupin, siguron vitaminat e nevojshme, dhe gjithashtu pastron trupin nga nikotina.

 

Temat: