18:21 / E Enjte, 12 Shtator 2019

VAR-i ka gabuar 4 herë deri tash në Premierligë

Është e vërtetë të thuhet se VAR ka pasur një ndikim në javët e para të sezonit të Premier League.

Disa tifozë e duan atë. Disa tifozë e urrejnë atë, por një gjë është e sigurt, VAR-i ka sjellë dramë.

Por, a ka sjellë gjithmonë vendime të sakta ?

Epo, sipas shefave të gjyqtarëve , VAR ka bërë vetëm katër gabime në 40 ndeshjet këtë sezon në Premierligë, transmeton Indeksonline.

25 gusht | Bournemouth – Manchester City

Si nuk arriti David Silva të marrë një penallti kur u rrëzua nga Jefferson Lerma?

Andre Marriner vazhdoi lojën dhe VAR, Kevin Friend, vendosi të mos ndërhynte.

31 gusht | West Ham United kundër Norwich City

Nëse faulli i Lermës ndaj Silvës ishte i qartë, atëherë çfarë ishte faulli i Tom Trybull ndaj Sebastian Haller !?

Arbitri Paul Tierney nuk e vuri re atë dhe VAR nuk e prishi vendimin, gjithashtu.

31 gusht | Leicester City v Bournemouth

Youri Tielemans ndërhyri tmerrësisht keq në Callum Wilson të Bournemouth me këpucët e tij që lidheshin me shkëlqimin e sulmuesit.

Ju mund ta falni gjyqtarin Peter Bankes për mungesën e tij, por VAR, Martin Atkinson, duhet ta kishte kontrolluar atë.

31 gusht | Newcastle United v Watford

Barazimi i Fabian Schar është dashur të mos lejohet pasi u prek me dorë nga Isaac Hayden në ndërtim. Rregullat e reja të prekjes me dorë deklarojnë se duhet të jetë një ndalim, edhe nëse është i paqëllimtë, pasi çoi në një gol.

Arbitri, Graham Scott kishte shumë pak shanse ta shihte atë në kohë reale, ndërsa VAR, Craig Pawson nuk e vuri re menjëherë.

PGMOL kanë thënë se ky është gabim njerëzor sepse VAR nuk përzgjodhën këndet e sakta të kamerës për të parë që Hayden e kishte prekur me dorë./Indeksonline/