16:21 / E Diele, 25 Nëntor 2018

Vdes magjistari dhe aktori i njohur amerikan

Ka vdekur, Ricky Jay një nga magjistarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave.

Këtë për Variety e konfirmoi avokati i tij, përcjellë Indeksonline.

Përveç të qenit një magjistar i famshëm, Jay ishte shkrimtar dhe aktor, i njohur për rolet e tij në “Boogie Nights”, “Tomorrow Never Dies” dhe si transmetues në “Magnolia”.

Ai gjithashtu konsultoi në filma rreth magjisë – si “The Illusionist” dhe “The Prestige”, në të cilën ai gjithashtu u shfaq – dhe krijoi disa libra rreth magjisë dhe historisë së saj.

Një profil klasik në një botim të vitit 1993 të “The New Yorker” përshkruante hollësitë e Ricky për zotërimin e dorës – veçanërisht me truket e kartës. Ai ishte i njohur edhe për hedhjen e kartelave dhe performancat e pabesueshme të kujtesës.

Ricky ishte magjistari i parë që u profilizua në serinë PBS “Master amerikan” në vitin 2015 dhe ishte subjekt i një dokumenti të vitit 2012 të quajtur “Praktika mashtruese: Misteret dhe Mentorët e Ricky Jay”./Indeksonline/