23:59 / E Enjte, 19 Prill 2018 / indeksADMonline

Veprat e kompozitorA�ve shqiptar u duartrokitA�n nA� Gjermani

NA� Koln tA� GjermanisA� pA�r tA� dytin vit radhazi u mbajt ngjarja kulturore a�?URACult Classicsa�?.

Me organizim tA� URACult edhe kA�tA� vit ky koncert mblodhi njA� numA�r tA� madh adhurues tA� muzikA�s klasike, e qA� pA�r ta kA�tA� vit u pA�rkujdesA�n muzikantA�t e pedagogA�t nga Fakulteti i MuzikA�s nga Universiteti a�?Haxhi Zekaa�� nA� PejA�. Ata para audiencA�s u shfaqA�n me njA� program tA� ngjeshur dhe tA� larmishA�m, tA� cilA�t sollA�n veprat e kompozitorA�ve shqiptarA� nga Kosova dhe ShqipA�ria.


Koncerti u udhA�hoq nga pianisti dhe dirigjenti Desar Sulejmani, nA� piano Syzana Jakupi, Mimoza Pajaziti a�� DranA�olli, mexosopranoja Besa Berberi, flautistja Dardane Nallbani, klarinetisti Fatbardh Gashi e oboisti Arsim Kelmendi, tA� cilA�t prezantuan para publikut shqiptaro a�� gjerman vepra tA� muzikA�s sA� dhomA�s nga Bashkim Shehu, Rafet Rudi, Rauf Dhomi, Isak Shehu, VinA�enc Gjini, Trimor Dhomi, Drinor Zymberi, Valton Beqiri.

Flautistja Dardane Nallbani tha pA�r Indeksonline se kjo nuk A�shtA� hera e parA� qA� marrin pjesA� nA� ngjarje tA� kA�saj natyre.

a�?Ky koncert A�shtA� realizuar pA�r herA� tA� parA� me ftesA� nga Shoqata Kulturore Shqiptare, e cila pA�r bazA� promovimin e artit shqiptar. Sa i pA�rket pjesA�marrjeve tA� kA�saj natyre pA�r ne A�shtA� hera e tretA� sepse kemi kontiunitet si lloj projekti pA�r promovimin e muzikA�s klasike kosovare, ku ka qenA� pA�r dy vite i mbuluar nga Ministria e KulturA�s. Koncerte kemi pasur edhe nA� Sofie e Stamboll.a�?, u shpreh Nallbani.


Ajo shprehet tA� jetA� e impresionuar nga pritja qA� u A�shtA� bA�rA�, veA�mas nga komentet e audiencA�s.

a�?NA� publik pA�rveA� se qA� kishim shqiptar ka qenA� njA� numA�r i madh edhe gjerman, ku komentet kanA� qenA� mbreslA�nA�sea��./Indeksonline/