14:45 / E Hënë, 16 Prill 2018

Vettel e “fal” Verstappen: A�shtA� pjesA� e garA�s

Sebastian Vettel e mbylli garA�n e A�mimit tA� Madh tA� KinA�s nA� vendin e tetA�, njA� garA� qA� e nisi nga a�?pole positiona�?, pas kohA�s rekord qA� dha ditA�n e shtunA� nA� provat zyrtare. NA� kA�tA� rezultat ndikoi edhe aksidenti qA� pati me Max Verstappen 11 xhiro nga fundi, duke dA�mtuar makinA�n dhe humbur disa pozicione (ndodhej i treti).

a�?Pas kontaktit makina nuk ishte mA� e balancuar dhe ishte e vA�shtirA� tA� qA�ndroja nA� pistA�. Por kA�to aksidente janA� pjesA� e garA�s. NdonjA�herA� garat shkojnA� pA�r mbarA�, ndonjA�herA� shkojnA� ters nga kA�to episodea�?, tha Vettel.

Piloti gjerman i Ferrarit mendon se ai aksident mund tA� mos ndodhte nA�se nuk do tA� kishte humbur kryesimin e garA�s, pas ndalesA�s qA� bA�ri pA�r ndA�rrimin e gomave. Aty ai humbi shumA� kohA�, duke dalA� pas Bottas.

a�?MA� thanA� qA� isha pranA�, por nuk A�shtA� aspak e bukur tA� humbasA�sh pozicionin kur del nga bosket. MA�kat, pasi ndalesa ishte e avashtA� dhe aty humba kreun dhe diferencA�n qA� kisha ndaj rivalA�ve. UnA� dhashA� gjithA�ka pA�r tA� rimarA� kreun, por edhe gomat u dA�mtuan disi e mA� duhej ta��i menaxhoja deri nA� funda�?, deklaroi Sebastian Vettel.