20:10 / E Hënë, 10 Dhjetor 2018 / indeksADMonline

Vlera e futbollistët të Dortmundit që u rritë për 806%

Vlera e anësorit të Anglisë, Jadon Sancho është rritur për një përqindje prej 806% në 79.44 milionë funte në tre muajt e fundit.

Këtë e ka konfirmuar CIES, institut që llogaritë vlerat e futbollistëve.

Sancho, i cili debutoi për Anglinë në tetor, iu bashkua Dortmundit për 10 milionë funte në vitin 2017, kishte një vlerë prej 8.77 milionë funte në shtator.

Ai ka shënuar 6 gola në 21 paraqitje për Dortmundin këtë sezon, transmeton IndeksOnline.

Derisa, vlera e skocezit të Liverpoolit, Andrew Robertson është rritur nga 28.92 milionë funte në 72.12 milionë funte.

Ndërkaq, vlera e Richarlison të Everton që u transferua për 50 milionë funte nga Watford, është rritur në 68.96 milionë funte.

21-vjeçari debutoi për Brazilin në shtator dhe ka shënuar 3 gola në 6 paraqitje.

CIES i konsideron variablat duke përfshirë moshën, kontratën, pozicionin dhe kampionatin ku luajnë futbollistët para se t’ua llogaritë vlerën./IndeksOnline/