11:05 / E Premte, 30 Mars 2018 / indeksADMonline

VW ju premton klientëve se do ua blej makinat dizel nëse ndalohen me ligj

VW ju premton klientëve se do ua blej makinat nëse ndalohen me ligj

Volkswagen po merr një shenjë nga BMW dhe prezanton “Garancinë Gjermane”, e cila synon të qetësojë frikën mbi ndalimet potenciale të makinave dizel në rrugë.

Që nga fillimi i muajit të ardhshëm në Gjermani, garancioni synon t’u japë shoferëve të automjeteve dizel të ri dhe një vit “siguri shtesë”, pasi marka premton të mbajë pronarët në rrugë në rast të një ndalimi dizel, shkruan IndeksOnline.

Siç shpjegon kompania, klientët me një automjet të përshtatshëm do të jenë në gjendje të shkëmbejnë ato për një model tjetër nëse një ndalim i makinave dizel zbatohet në qytetin e tyre të shtëpisë ose në qytetin ku ata punojnë.

Nëse një ndalim i tillë ndodh, klienti mund të shkojë në një përfaqësi të Volkswagen e cila do të blejë modelin për një çmim të përcaktuar nga Deutsche Automobil Treuhand. Ata pastaj mund të përdorin këto para për të blerë një automjet tjetër që nuk ndikohet nga kufizimet e makinës.

Garancia e Gjermanisë do të zbatohet për të gjitha modelet e reja të blera midis 1 prillit dhe fundit të vitit. Oferta do të jetë e vlefshme për tre vjet pas datës së blerjes. /IndeksOnline/