08:51 / E Martë, 03 Tetor 2023 / L K

Zelensky: Ukraina mund të fillojë bisedimet e anëtarësimit në BE këtë vit

Sipas Kievit ekziston mundësia që bisedimet e anëtarësimit në BE mund të fillojnë këtë vit, ka thënë presidenti Volodymyr Zelensky pas një takimi të papritur të ministrave të jashtëm të BE-së në kryeqytetin ukrainas.

“Qëllimi ynë kryesor i integrimit është të marrim një vendim këtë vit për të filluar negociatat e anëtarësimit”, tha Zelenskiy në fjalimin e tij të natës.

Presidenti tha se ishte “vetëm çështje kohe” përpara se Ukraina të bashkohej me bllokun dhe se ajo do të përmbushte patjetër pjesën e saj të punës parakusht.

“Vendi ynë është lider në mbrojtjen e themeleve mbi të cilat mbështetet uniteti evropian. Uniteti i Europës moderne, që vlerëson lirinë njerëzore dhe barazinë e kombeve, vlerëson të drejtën ndërkombëtare,” tha ai.

Ai tha se bisedimet kishin përfshirë gjithashtu përpjekjen e Rusisë për të anashkaluar sanksionet ndërkombëtare, sigurinë në Detin e Zi dhe funksionimin e porteve të Ukrainës dhe forcimin e mbrojtjes ajrore të Ukrainës.

Dhe ai tha se Italia ishte angazhuar për rindërtimin e katedrales në Odesa, e cila u shkatërrua nga një sulm raketor rus në korrik./abcnews.al/