17:18 / E Shtunë, 27 Tetor 2018 / indeksADMonline

Akademiku japonez që i shtyen njerëzit të qajnë për ta liruar stresin

Cila është sekreti i një jete të lirë – nga dhimbjet e tensionit dhe stresi i pandërprerë?

Në vend që të qeshni, të flini ose të pini një kafe të ngrohtë, një akademik japonez pohon se mënyra më e dobishme për të lehtësuar stresin është të derdhim lot – ose disa, shkruan The Independent.

Ish-mësuesi i shkollës së mesme Hidefumi Yoshida i referohet vetes si një “mësues i lotëve” dhe organizon seminare dhe ligjërata të rregullta në të gjithë Japoninë për të edukuar njerëzit mbi përfitimet psikologjike të qarë.

“Akti i të qarit është më efektiv se sa të qeshësh ose të flesh në reduktimin e stresit”, tha 43-vjeçari për Japan Times, përcjellë Indeksonline.

Yoshida shpjegon se dëgjimi i muzikës emocionale, shikimi i filmave të trishtuar dhe leximi i librave të lëkundur mund të ofrojnë përfitime të mëdha për shëndetin tuaj mendor duke stimuluar aktivitetin nervor parasympathetic, i cili ngadalëson ritmin e zemrës, që mund të ketë një efekt qetësues në mendje.
“Nëse bërtisni një herë në javë, mund të jetoni një jetë pa stres,” shtoi ai.

Në vitin 2014, Yoshida u bashkua me Hideho Arita, një profesor në Fakultetin e Mjekësisë në Universitetin Toho në Tokio, për të nisur një seri leksionesh që synonin rritjen e ndërgjegjësimit për përfitimet e të qarit.

Që atëherë është përmbytur me kërkesa nga shkollat dhe kompanitë për të pritur punëtori dhe aktivitete të tjera në këtë temë.

Në shtator, Yoshida priti një leksion në Osaka High School në Daito City, Japoni, ku 79 studentë adoleshentë panë një film me shpresën se do të shkaktonte lot.
Pastaj shkruan ese, të cilat gjithashtu lexonin, për mënyrën se si përjetimi i bënte ata të ndiheshin.

Yoshida nuk është personi i parë që të shfaqë efektet qetësuese të të qarit.

Në vitin 1981, një studim i titulluar “Tear Expert”, i kryer nga Dr William Frey në Universitetin e Minesotës, pohoi se duke qarë lëshon endorfina, më pas duke nxitur ndjenjat e lumturisë dhe mirëqenies.

Një studim tjetër i kryer në vitin 2008 prej më shumë se 3,000 njerëzve zbuloi se duke qarë u bënin njerëzit të ndiheshin shumë më mirë në situata të vështira, duke i bërë autorët të sugjeronin se induktimi i lotëve duhet të përdoret si një formë terapi./Indeksonline/