00:34 / E Enjte, 11 Janar 2018 / indeksADMonline

Apple publikoi iOS 11.2.2 për të eliminuar efektin Spectre

Kjo dobësi u zbulua së bashku me Meltdown në ditët e para të Janarit.

Një tjetër ditë, një tjetër përditësim sigurie. Kësaj here është rradha e iPhone, iPad dhe iPod Touch.

Apple publikoi një përditësim sigurie i cili duhet të rregullojë problemet që mund të shkaktohen nga dobësia kritike e sigurisë quajtur Spectre.

Kjo dobësi u zbulua së bashku me Meltdown në ditët e para të Janarit.

Apple e përshkruan kështu përditësimin:

“iOS 11.2.2 përmban përditësime sigurie për Safari dhe WebKit për të eliminuar efektet e Spectre.”

Apple rekomandon përditësimin për të gjithë përdoruesit.

Për ta shkarkuar navigoni në Settings > General > Software Update. Përditësimi peshon 75MB dhe mund të shkarkohet edhe përmes iTunes.