19:58 / E Martë, 09 Tetor 2018 / indeksADMonline

Daily Mail: Kosova pritet t’a ketë progresin më të madh në renditjen e pasaportave

Japonia ka kapërcyer Singaporin sa i përket titullit të pasaportës ‘më të fuqishme’ në botë.

Qytetarët e saj tani marrin qasje pa viza ose viza në hyrje në 190 vende, një më shumë se Singapori, e cila ka qasje në 189 vende.

SHBA dhe Britania e Madhe, të cilat së bashku kanë zënë vendin më të lartë në vitin 2015, janë në vendin e 5-të – me Gjermaninë, Kinën dhe Rusinë gjithashtu duke rënë poshtë në listë.

Australia, e cila siguron qasje në 183 vende, vjen në vendin e shtatë.

Gjermania, një vend tjetër që mbante vendin e parë në vitet e mëparshme, tani është në vendin e tretë krahas Koresë së Jugut dhe Francës.

Indeksi i Passley Henley rendit pasaportat sipas fuqisë së tyre të udhëtimit duke përdorur të dhëna nga Shoqata Ndërkombëtare e Transportit Ajror.

Iraku dhe Afganistani vazhdojnë të ulen në fund të Indeksit.

SHBA dhe Britania e Madhe japin qasje në 186 destinacione me pasaportat e tyre, por as nuk kanë fituar qasje në ndonjë juridiksion të ri që nga fillimi i vitit 2018.

Emiratet e Bashkuara Arabe kanë bërë ngjitjen më të shquar në indeksin e pasaportave Henley, nga vendi i 62-të në 2006 në vendin e 21-të në mbarë botën aktualisht.

Megjithatë, përparimi i tyre mund të tejkalohet nga Kosova që zyrtarisht i plotësoi të gjitha kriteret për liberalizimin e vizave me BE në korrik dhe tani është në diskutime me Këshillin Evropian, shkruan Daily Mail. /IndeksOnline/