10:36 / E Enjte, 02 Gusht 2018 / indeksADMonline

Heidi Lushtaku tregon historinë si refugjate dhe falënderon Zvicrën për mikpritjen (Foto)

Heidi Lushtaku është një nga modelet më të suksesshme shqiptare.


Bukuroshja që jeton dhe vepron në Zvicër së fundmi përmes një statusi ka treguar historinë e saj si refugjate, këtë e ka bërë pikërisht në 726 vjetorin e pavarësisë së këtij vendi, shkruan Indeksonline.

Ky është statusi i saj i plotë:

“Historia ime – Unë jam refugjate politike e adoptuar nga Zvicra e bukur. Kur isha 5 vjeç, unë dhe familja ime u larguam nga vendi ynë, Kosova, për shkak të luftës. Masakra e diktatorit serb Slobodan Millosheviç … Zvicra është vendi im i adoptimit dhe ndihem kaq krenar … Zvicra më ka mirëpritur mua dhe familjen time me dashuri dhe sinqeritet. Zvicra më ushqeu, Zvicra më dha strehë, Zvicra më mësoi, Zvicra u arsimua dhe u rrit me mua. Jo vetëm mua, por mijëra refugjatë shqiptarë!”./Indeksonline/