09:42 / E Enjte, 26 Nëntor 2020 / C E

Heshtja e mbulon Argjentinën, lamtumira për legjendën e futbollit

Trupi i Diego Maradona mbërriti në pallatin presidencial në Argjentinë sot ndërsa një vend i pikëlluar përgatitet të bëjë nderimet e fundit për gjeniun i cili vdiq të Mërkurën në moshën 60 vjeç. 

Ndërsa një turmë tifozësh që qanin u mblodhën jashtë, arkivoli i Maradonës u ngrit nga një ambulancë dhe u soll në pallatin ku do të qëndroj për homazhe tre-ditësh të zisë kombëtare, shkruan Indeksonline.

Të tjerët u mblodhën jashtë stadiumit të Buenos Aires, ku Maradona filloi karrierën e tij dhe që nga ajo kohë është riemëruar për nder të tij, duke ngritur një tempull të improvizuar për të festuar numrin legjendar të Argjentinës, 10.

Vdekja e tij është ndjerë shumë në Evropë, veçanërisht në Napoli, ku ai drejtoi një skuadër mesatare atë kohë në dy tituj të kampionatit italian dhe ku tifozët lëshuan flakërime për nderim jashtë stadiumit natën e kaluar.

Në Britani, ku ai mbahet mend më shumë për golin e tij ‘Dora e Zotit’ kundër Anglisë në 1986, një akt mashtrimi i pafytyrë i ndjekur vetëm disa minuta më vonë nga një prej golave ​​më të mëdhenj në historinë e futbollit.

Një minut heshtje u zhvillua përpara ndeshjeve të Ligës së Kampionëve të mërkurën në mbrëmje. 

I konsideruar nga disa si lojtari më i mirë i të gjitha kohërave, Maradona ndërthuri aftësinë e tmerrshme të futbollit me një dhunti për shfaqje dhe një jetë të trazuar personale të shënuar nga problemet e drogës dhe alkoolit.

Një raport i autopsisë i dalë në media argjentinase tha se ai vdiq në gjumë pasi pësoi sulm të zemrës, vetëm dy javë pasi u largua nga spitali pas operacionit për të hequr një mpiksje gjaku në trurin e tij.  

Mjekët zbuluan gjithashtu kardiomiopatinë e zgjeruar, një gjendje mjekësore në të cilën muskujt e zemrës dobësohen dhe zgjerohen dhe nuk mund të pompojnë gjak të mjaftueshëm në pjesën tjetër të trupit.

Nipi i tij Johnny Esposito ishte personi i fundit që e pa atë të gjallë, sipas raportit, përpara se mjekët me një takim për ta parë të shkonin në pronën e tij të Mërkurën dhe e gjetën atë pa reagim. /IndeksOnline/