18:45 / E Premte, 13 Prill 2018 / indeksADMonline

Hoxhaj nA� VjenA�, diskuton pA�r liberalizimin e vizave

ZA�vendA�skryeministri i RepublikA�s sA� KosovA�s, Enver Hoxhaj, po qA�ndron nA� VjenA� nA� vizitA� zyrtare.

NA� agjendA�n e takimeve me drejtues tA� institucioneve, Hoxhaj ka pasur diskutim pA�r liberalizimin e vizave pA�r KosovA�n, perspektivA�n evropiane dhe rritjen e investimeve tA� AustrisA� nA� KosovA�.

Sipas njA� komunikate dA�rguar medieve, nA� takime tA� ndara me kryeparlamentarin austriak, Wolfgang Sobotka, dhe ministrin austriak pA�r EvropA�, Gernot BlA?mel, zA�vendA�skryeministri Hoxhaj ka ngritur temA�n e liberalizimit tA� vizave, si prioritet me rA�ndA�si tA� madhe pA�r QeverinA� e KosovA�s, duke shtuar se roli i AustrisA� nA� kA�tA� proces A�shtA� jashtA�zakonisht i rA�ndA�sishA�m.

NjA� temA� tjetA�r kyA�e qA� A�shtA� diskutuar nA� kA�to takime A�shtA� edhe organizimi i njA� forumi tA� madh ekonomik tA� KosovA�s dhe AustrisA�, gjA� qA� do tA� shA�rbejA� pA�r thellimin e bashkA�punimit ekonomik mes dy vendeve, e nA� veA�anti nA�nkupton investime tA� reja pA�r KosovA�n.

Hoxhaj ka marrA� pjesA� edhe nA� konferencA�n pA�r shA�nimin e dhjetA� vjetorit tA� vendosjes sA� marrA�dhA�nieve diplomatike mes KosovA�s dhe AustrisA�.

NA� kA�tA� konferencA� zA�vendA�skryeministri Hoxhaj ka folur pA�r pA�rmbylljen e shtetndA�rtimit tA� KosovA�s dhe kompletimin e sovranitetit pA�rmes anA�tarA�simit tA� plotA� nA� OKB.

Foli edhe pA�r formimin e ushtrisA� sA� KosovA�s, tA� cilA�n e cilA�soi me rA�ndA�si strategjike jo vetA�m pA�r KosovA�n por edhe pA�r sigurinA� dhe stabilitetin nA� rajon.