11:30 / E Enjte, 11 Janar 2018 / indeksADMonline

Kjo është arsyeja e rënies së bitcoin-it

Çmimi i bitcoinit ka rënë ndjeshëm të enjten pasi Koreja e Jugut tha se kishte planifikuar të ndalonte tregtimin e tyre, shkruan independent, transmeton Indeksonline.

Masa erdhi pasi policia dhe autoritetet tatimore njoftohet se bastisën shkëmbimet lokale këtë javë mbi evazionin e pretenduar të taksave .
Monedha digjitale ra më shumë se 10 për qind nga mbi $ 15,000 (£ 11,100) në rreth 13,300 dollarë në orët e hershme të kohës së mëngjesit të së enjtes në mëngjes, përpara se të pësonte disa nga humbjet e saj.

Koreja e Jugut ka qenë një nga adoptuesit më të fuqishëm të bitcoin por ministri i drejtësisë i vendit, Park Sang-ki, tha në një konferencë shtypi të enjten se qeveria kishte “shqetësime të mëdha” për monedhat digjitale, raportoi Reuters.

Ministria e drejtësisë është “në thelb të përgatisë një projekt-ligj për ndalimin e tregtimit të kriptovalutave nëpërmjet shkëmbimeve”, tha Park Park.
Legjislacioni që vendos një ndalim do të jetë subjekt i shumicës së votave të Asamblesë Kombëtare 297-anëtarëshe./Indeksonline/

Temat: