18:36 / E Hënë, 09 Tetor 2017 / indeksADMonline

Mënyra natyrale për t`i zbardhur dhëmbët

Shkaku për dhëmbë të ngjyrosur mund të jetë i ndryshëm. Kjo shkon krah për krah me zakonet e të ngrënit, siç është konsumimi i rregullt i verës së kuqe, kafe, çaji, cola ose pije të tjera me ngjyra të forta.

Për fat të mirë, duke ngrënë fruta ose perime të caktuara, ju mund të zbardhni dhëmbët natyrshëm dhe të parandaloni sëmundjet. Kjo është për shkak se lëndët ushqyese që ofrojnë këto ushqime forcojnë sistemin tuaj imunitar. Konsumi i produkteve të qumështit ka një ndikim të rëndësishëm në shëndetin në përgjithësi, veçanërisht në indet e eshtrave.

Djathi, përveç të qenit një ushqim i pasur me kalcium, ka veti që na ndihmojnë për të parandaluar dëmtimin e dhëmbëve, pasi ajo rregullon pH.

Kur konsumohen të papërpunuara, karrotat:

-Pastrojnë thellësisht gojën
– Krijojnë një pllakë të mirë antibakteriale
– Ofrojnë një pamje të shndritshme të protezës.

Menjëherë pas konsumimit të tyre ju do të vini re një reduktim të ndjeshëm të ngjyrës së pakëndshme të dhëmbëve.

Karotat kanë gjithashtu antioksidantë që veprojnë si baktericide në nivelin oral, kështu që ato parandalojnë inflamimin dhe sëmundjet orale./Shije