22:32 / E Premte, 26 Janar 2018 / indeksADMonline

Ndërtohet droni që mund të bartë mbi 200 kilogram ngarkesë (Video)

Boeing ka zbuluar një dron gjigant që është në gjendje të ngrite një ngarkesë prej 226 kilogramëve.

Duke e quajtur atë vetëm si “fluturakja pa pilot” (eVTOL), gjiganti i hapësirës ajrore, tha se mund të shërbejë si një pararendës për avionët e ardhshëm autonom fluturues.

Ndërtimi i tij u mori inxhinierëve të Boeing vetëm tre muaj për të hartuar dhe ndërtuar, thotë kompania. Ai përfundoi me sukses testet fillestare të fluturimit në laboratorin kërkimor të Boeing në Misuri./Indeksonline/

Temat: