75 Mall Live Search
08:27 / E Premte, 04 Maj 2018 / indeksADMonline

Njihuni me dronin spiun që mund të fluturojë 12 muaj pa ndërprerë, pa pasur nevojë për karburant (Video)

Një dron spiun me panele solare që mund të fluturojë plot një vit pa mirëmbajtje apo karburant, ekzistojnë gjasa të mëdha që një ditë mund të përdoret për misionet ushtarake për britanikët.

Fluturakja Aerial Vehicle (UAV) shfrytëzon rrezet e diellit për të vënë në lëvizje motorët gjatë ditës, si dhe i mbush bateritë për operacione që kryhen gjatë natës.
E njohur si Phasa-35, kjo fluturake një ditë mund të përdoret për vëzhgime, dhe për mbledhjen e informacioneve duke fluturuar në 21 mijë metra la rtësi.
Tashmë kanë filluar përgatitjet për prodhimin e parë të këtij droni që do të testohet gjatë vitit të ardhshëm nga gjiganti i mbrojtjes angleze BAE, që merret me prodhimin e kësaj fluturake.

Phasa-35 përdor bateri me jetëgjatësi të paparë si dhe panele solare shumë të lehta, që bëjnë që kjo fluturake që fluturoj pa ndërprerë për plot 12 muaj.
Më poshtë ju sjellim karakteristikat e kësaj fluturake, që mund ta ndryshojë rrjedhën e sigurimit të informacionit.

Periudha kohore e fluturimit: 12 muaj pa ndërprerë
Lartësia e fluturimit: 17 deri në 21 mijë metra
Gjerësia e krahut: 35 metra
Pesha: 150 kilogramë

Temat: