13:05 / E Hënë, 10 Dhjetor 2018 / indeksADMonline

Nis shitja e SUV-it më të vogël në Evropë

Volkswagen hap librin e porosive për modelin T-Cross, kushton 17,975 euro në Gjermani.

T-Cross VW kishte premierën në fund të tetorit, si një SUV nën-kompakt me një gjatësi prej 4,11 metra, i destinuara për familjet e reja dhe përgjithësisht për popullsinë më të re. Kapaciteti i bagazhit të këtij modeli është 385-455 litra.

Konsumatorët fillimisht kanë në dispozicion dy versione të motorit 1.0 TSI me benzinë turbo me 3 cilindra që ofron 95 kuaj fuqi dhe përputhet me një transmetim manual me 5 shpejtësi, ndërsa një version më i fuqishëm i 115 kuaj fuqi është i lidhur standard me një transmetim manual me 6 shpejtësi. 

Ky version mund të porositet me një shtytje automatike me shtatë shpejtësi. Të dy opsionet e motorit janë të pajisura me një filtër të shkëlqyer të grimcave dhe T-Cross i VW nuk do të jetë i disponueshëm në një version në 4 boshte.

VW ka përgatitur një edicion të kufizuar “Edition 1” për 200 klientë me fat, emrat e të cilëve do të tërhiqen në mini-lotari. Këto makina do t’iu ndahen atyre në një ceremoni të veçantë që do të mbahet më 12 prill 2020 në Wolfsburg.