16:54 / E Premte, 12 Tetor 2018

Njihuni me shtetin që ka video që dëshmojnë vrasjen saudite

Zyrtarët turq kanë dëshmi audio dhe video që tregojnë se gazetari saudit Jamal Khashoggi u torturua dhe u vra në konsullatën saudite në Stamboll, njofton BBC.

  1. Khashoggi, një kritik i qeverisë saudite, nuk është parë që kur hyri në ndërtesë më 2 tetor.

Inteligjenca turke kishte “dëshmi të dokumentuara” të vrasjes, tha një burim i afërt me hetimin, transmeton Indeksonline.

Arabia Saudite mohon akuzat. Ai thotë se gazetari u largua nga ndërtesa.

Zhdukja e Jamal Khashoggi dhe vdekja e raportuar kanë shkaktuar zemërim ndërkombëtar dhe ndjenin e besimit të biznesit në Arabinë Saudite.

Çfarë zbulojnë regjistrimet?

Raportet e fundit sugjerojnë një sulm dhe një luftë u zhvillua në konsullatë.

Një burim turk i sigurisë i ka konfirmuar BBC-së ekzistencën e një regjistrimi audio dhe video. Ajo që nuk është e qartë është nëse dikush tjetër përveç zyrtarëve turq i ka parë apo dëgjuar ato.

Më poshtë ndiqeni videon: