75 Mall Live Search
10:40 / E Diele, 08 Tetor 2017 / indeksADMonline

Qeset e përbëra nga vajrat esencialë mund të mbrojnë më mirë sesa plastika

Harrojeni plastiket dhe kimikatet. Ruajtësit më të mirë të ushqimit mund të jenë vajra esencialë natyralë.

Hulumtimet e publikuara në Journal of Agricultural and Food Chemistry zbuluan se një qese e përbërë me vajra të karafilëve e mbajnë bukën shumë të freskët. Këto qese kanë veti antimikrobike.

Duke njohur nevojën për zgjidhje moderne të ruajtjes së ushqimit që shmangin përdorimin e kimikateve toksike, ekipi hulumtues filloi të vlerësonte sesi vajrat esenciale të ngulitura në paketimin e ushqimit mund të jenë zgjidhja.

Krahasuar me propionatin e kalciumit dhe plastike, fletët esenciale të vajit ruanin freskinë e bukës për një kohë të gjatë dhe nuk dilnin si konservues konvencional.

Përfundimi ?
Vajrat esenciale janë superiore ndaj plastikës dhe kimikateve. Përdorimi i ruajtësve të plastikës dhe kimikateve për të zgjatur jetëgjatësinë e ushqimit është problematike për shkak të problemeve shëndetësore që na shkaktojnë kimikatet.

“Nëse keni një material në kontakt me ushqimin dhe nëse nuk është plotësisht inerte, diçka në paketim do të përfundojë në ushqim”, thotë Dimitrios Spyropoulos, një rregullator në Autoritetin Evropian të Sigurisë Ushqimore (EFSA)./Shije.al