13:59 / E Hënë, 26 Nëntor 2018 / indeksADMonline

Samsung arrin përfundimisht marrëveshje për punëtorët që sëmurën në punë

Kompania Samsung më në fund pas 11 viteve ka arritur një marrëveshje për punëtorët që sëmurën në kompani.  

Pasi që disa ish punonjës që ishin sëmurë me leukemi dhe lloje të ndryshme të kancerit, Samsung u zotua se do të kompensojë punëtorët e sëmurë deri në vitin 2028, transmeton Indeksonline.

Kjo marrëveshje vjen pas bisedimeve me një grup të ish punëtorëve që po kërkonin kompensim.

E gjithë kjo kishte filluar në vitin 2007 kur babi i një punonjëse, që kishte vdekur nga leukemia e shkaktuar nga vendi i punës, refuzoj kërkim faljen e kompanisë. /Indeksonline/

Temat: