14:29 / E Mërkurë, 14 Nëntor 2018 / indeksADMonline

Samsung zbulon sistemin e ardhshëm për smartfonë

Të mërkurën, Samsung zyrtarisht zbuloi sistemin e ardhshëm të sistemit të saj të ardhshëm për smartfones, Exynos 9820 .

Pikat kryesore të chip-it të ri, që ka gjasa të ndërtohen në telefonin e ardhshëm të Samsung-ut, përfshijnë një njësi të re të procesimit (NPU), i cili do të fuqizojë detyrat e UA të telefonit, si dhe regjistrimin video me rezolucion 8K.
Exynos 9820 i ri është ndërtuar me një proces 8-nanometër dhe ka tetë bërthama CPU, së bashku me një njësi të përpunimit grafikë ARM Mali-G76.

Sa i përket performancës, chipi i ri duhet të jetë 20% më i shpejtë në detyrat me bazë të vetme dhe 15% më i shpejtë në detyrat shumë-thelbësore sesa paraardhësi i tij.

Pika më e rëndësishme përfshijnë një modem LTE të shpejtë që lejon shpejtësinë e shkarkimit 2.0Gbps dhe shpejtësinë e ngarkimit prej 316 Mbps, regjistrimin video 8K në 30fps ose 4K regjistrim video në 150fps, si dhe mbështetje për rezolucionet e ekranit deri në 3,840×2,400 ose 4,096×2,160 pixels./Indeksonline/

Temat: