22:59 / E Diele, 15 Korrik 2018 / indeksADMonline

Skuadra fituese e Kupës së Botës shumë pak franceze

Franca është fituese e Kupës së Botës për herë të dytë në histori.

Mirëpo me këtë triumf të trekolorëve mund të festojnë edhe shumë shtete, sidomos afrikane pas që e kanë një “përfaqësues”.

Kampionët e ri të Botës kanë qenë Kombëtarja me më shumë të huaj në këtë Kampionat Botëror.

Vetëm 23% e skuadrës Franceze kanë prejardhje vendase, 77% janë të natyralizuar.

Skuadra racore e ekipit të Kupës Botërore të Francës 2018:

– 33% Të Bardhë, Evropian [7.6 / 23.0]

– prej të cilëve gjashtë lojtarë (26%) janë tërësisht evropianë të bardhë ;

– 52% Subsahariane Afrikane [11.9 / 23.0], origjina në të gjithë Afrikën Frankofone

– 11% Afrikano Veriore [2.5 / 23.0], të gjitha nga Algjeria dhe Maroku

– 4% Azia Juglindore [1.0 / 23.0], nga Filipinet

– Shtatë myslimanë (30%) (7.5, 33% , nëse numërojnë Mbappe, një gjysmë musliman me lidhje të paqartë, si 0.5); Lojtarët muslimanë janë më të shumtë se lojtarët e bardhë-krishterë (gjashtë lojtarë).

Prejardhja e stërgjyshërve të futbollistëve të bardhë francez

– 23% origjinë franceze për ekipin [69% e komponentit të bardhë përfshirë lojtarët e përziera]

– 9% vendet latine (Spanjë, Portugali, Itali) [28% e komponentit të Bardhë]

– Griezmann]: 1.0 gjerman

– Lloris: 0.5 spanjoll / Katalonia, 0.5 francez

– Pavard: 1.0 francez

– Hernandez: 0.5 spanjoll, 0.5 francez [?] [?]

– Giroud: 0.5 italian, 0.5 francez

– Griezmann: rreth 0.25 gjerman, rreth 0.25 francez, 0.5 portugez

– Thauvin: 1.0 francez

– Varane: 0.6 francez

– Tolisso: 0.5 francez

– Nzonzi [lojtar i përzier në garë]: 0.5 French