75 Mall Live Search
17:38 / E Hënë, 08 Tetor 2018 / indeksADMonline

Swift thyen heshtjen politike, tregon kë do ta votojë

Ylli i muzikës pop, Taylor Swift ka thyer heshtjen politike, duke treguar se kush do të votojë në zgjedhjet e ardhshme.

Ajo ka folur në mbështetje të dy kandidatëve demokratë në Tennessee për zgjedhjet afatmesme të nëntorit, transmeton Indeksonline.

Swift e cila është votuese e regjistruar në Tennessee, bëri një deklaratë të rrallë politike, ku tha se ajo planifikon të votojë për Phil Bredesen për Senatin e SHBA, dhe gjithashtu për Jim Cooper, po kandidon për rizgjedhje në Kongresin e rrethit 5 Tennessee.

28-vjeçarja gjithashtu dha një kritikë të fortë ndaj kandidatëve republikane, Marsha Blackbur, transmeton Indeksonline.

“Në të kaluarën kam ngurruar të shpreh zërin publikisht për mendimet e mia politike, por për shkak të disa ngjarjeve në jetën time dhe në botë në dy vitet e fundit. Ndihem shumë ndryshe për këtë tani”, shkroi Shift në faqen zyrtare të Instagram -it.

Ajo shtoi se votën e saj do t’i jap dikush që mbron të drejtat e njeriut, me theks të veçantë ato të komunitetit LGBT.

“Gjithmonë do të hedh kohën e votës bazuar në atë që kandidati do të mbrojë dhe të luftojë për të drejtat e njeriut që besoj se ne të gjithë meritojmë. Unë besoj në luftën për të drejtat e LGBTQ, dhe se çdo formë e diskriminimit të bazuar në orientimin seksual ose gjinore është e gabuar. Unë besoj se racizmi sistematik që ne ende e shohim në këtë vend ndaj njerëzve të ngjyrës është i tmerrshëm, i pështirë dhe i përhapur.

Swift deklaroi se do të donte që të votonte gratë si përfaqësuese të popullit, në mesin e gomave Marshan, por nuk do të mbështesë kandidaturën e saj në këto zgjedhje.