09:44 / E Enjte, 21 Dhjetor 2017 / indeksADMonline

Testohet aeroplani më i madh në botë

Aeroplani më i madh në botë ” Stratolaunch Systems “, me hapje krahësh prej 117 metrash, një gjatësi prej 73 metrash dhe një peshë prej 230 tonëve, u testua në rrugën e Mohave në shtetin e Kalifornisë.

Hina raporton se videoja në të cilën ky test u regjistrua është postuar në Twitter nga pronari i Stratolaunch Systems dhe bashkë-themeluesi i Microsoft, Paul Alen.