12:43 / E Premte, 28 Shtator 2018

Tigresha shtatzënë bie në kurthin e derrit, gjendet e ngordhur

Tigër jashtëzakonisht i rrallë ‘Sumatran’ i gjinisë femërore, ishte shtatzënë me dy këlyshë u vra, pasi u kap në kurthin e derrit.

Një tigresh e llojit Sumatran i rrezikuar në mënyrë kritike, me dy të vegjëlit e saj , është vrarë nga një kurth i derrit.

Tigresha katërvjeçare u gjet e ngordhur në një luginë në krahinën indoneziane të Riau, disa ditë pasi u kap në një kurth të derrave.

Kafsha kishte ikur nga kurthi, por asaj tashmë i kishte shpërthyer veshka, transmeton Indeksonline.

Autoritetet gjetën një tigër të ngordhurrreth 150 metra larg nga vendi i kurthit.

Suharyono, kreu i një konservimi lokal të kafshëve të egra, tha: “Ne me shumë keqardhje kemi kuptuar ngordhjen e kafshës së mbrojtur. Tigresha ishte shtatzënë me këlyshë meshkuj dhe femra”.

Zyrtarët thanë se një fshatar i cili pranoi të vendoste kurthe për derrat, është ndaluar për marrjen në pyetje.

Tigrat e Sumatranit janë nëngrupet më të rrezikuara të tigrave, me numër që vlerësohet të kenë rënë në vetëm 400 sosh. /Indeksonline/.