14:19 / E Martë, 27 Nëntor 2018 / indeksADMonline

Trump ia bën Kinës, si Haradinaj Serbisë

Presidenti i Amerikës, Donald Trump ka vendosur përfundimisht që t’i vë tarifë produkteve teknologjike kineze. Vendimi do të futet në fuqi që nga data 1 janar e vitit 2019.

Kjo do të ndikojë që kostoja e iPhone të rritet me 10% në SHBA pasi që disa pajisje të prodhimit të iPhone vijnë nga Kina.

Trump sugjeroi që kompanitë kineze të konsiderojnë ndërtimin e fabrikave në SHBA që të shmangin këto fabrika.

Donald Trump dhe Xi Jinping do të takohen këtë javë në Samitin e G20 në Argjentinë ku do të diskohet për këto tarifa.

Sipas liderit amerikan, është e vështirë që edhe pas negociatave të bindet për të ndaluar një gjë të tillë./Indeksonline/