17:28 / E Shtunë, 14 Prill 2018 / indeksADMonline

Trump: Sulmet nA� Siri kanA� qenA� “tA� pA�rkryera”

Presidenti amerikan, Donald Trump ka pA�rshA�ndetur sulmet ushtarake nA� Siri, duke thA�nA� se ato janA� kryer nA� a�?mA�nyrA� tA� pA�rkryera�? dhe se a�?misioni ka pA�rfunduara�?.

A�Shtetet e Bashkuara, MbretA�ria e Bashkuar dhe Franca kanA� bombarduar tri caqe qeveritare, duke shA�njestruar ato qA� i kanA� cilA�suar si baza tA� armA�ve kimike.Sulmet kanA� qenA� pA�rgjigje ndaj sulmit tA� dyshuar me armA� kimike nA� qytetin Duma, javA�n e kaluar.

Presidenti rus, Vladimir Putin ka thA�nA� se ai ka dA�nuar sulmet PerA�ndimore, a�?nA� mA�nyrA�n mA� seriozea�?.

Rusia, aleatja kryesore e SirisA� ka kA�rcA�nuar me hakmarrje ushtarake nA�se goditet ndonjA� forcA� ruse.

Pentagoni ka thA�nA� tA� shtunA�n se sulmet amerikane nA� Siri nA� natA�n e mbrA�mshme kanA� qA�lluar me sukes secilin cak dhe se kanA� pasur pA�r qA�llim dA�rgimin e njA� sinjali te Qeveria siriane, si dhe pA�r pengimin e pA�rdorimit eventual tA� armA�ve kimike nA� tA� ardhmen.

Togeri, Kenneth F. McKenzie u ka thA�nA� gazetarA�ve se sulmet kanA� qenA� precize dhe shumA� efektive.

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka mirA�pritur sulmet amerikane, britanike dhe franceze nA� Siri, duke thA�nA� se ky operacion ka dA�rguar mesazh homologut tA� tij sirian, Bashar al-Assad.

a�?PA�rmes njA� operacioni tA� pA�rbashkA�t, Shtetet e Bashkuara, MbretA�ria e Bashkuar dhe Franca, i kanA� dA�rguar mesazh regjimit sirian se masakrat e kryera nuk do tA� mbesin pa pA�rgjigjea�?, u ka thA�nA� Erdogan mbA�shtetA�sve tA� tij gjatA� njA� takimi nA� Stamboll.

a�?Populli sirian ka merituar qA� tA� ketA� mbrojtje shumA� kohA� mA� parA�a�?, ka thA�nA� Erdogan.

Presidenti i Shteteve tA� Bashkuara, Donald Trump, ka urdhA�ruar sulme precize ushtarake kundA�r SirisA�, nA� bashkA�punim me MbretA�rinA� e Bashkuar dhe FrancA�n.