75 Mall Live Search
22:55 / E Diele, 29 Prill 2018 / indeksADMonline

‘US Army’ pajiset me automjete pa zhurmë, vdekjëprurëse për armikun

Kur jeni duke ecur prapa linjave të armikut, gjëja e fundit që dëshironi është që të zbuloheni.

Për hulumtimin, zhvillimin dhe inxhinierinë e tankeve të automjeteve të ushtrisë amerikane, TARDEC ka ndërtuar një automjet special.

I vetmi zë që dëgjohet kur kalon ky automjet janë rrënjët e tokës nën gomat e saj të mëdha kur kalojnë në baltë. Poashtu, profili i nxehtësisë është pothuajse i padukshëm ndaj kamerave infra të kuqe, shkruan IndeksOnline.

Makina është një Chevrolet Colorado ZH2 me hidrogjen dhe karburant me qeliza elektrike, ndryshe nga automjetet Humveet që ishin me naftë.

Makina ka një motor elektrik me 170 kuajfuqi që merr lëngun nga një qelizë e karburantit me hidrogjen.

TARDEC sugjeroi që motorët elektrikë të ushqyer nga qelizat e karburantit të hidrogjenit mund të kenë shumë kuptim si gjeneratorë të aftë për të vënë në heshtje në një vend të largët. Në disa nga vendet më të rrezikshme në botë, heshtja mund të jetë arma më e mirë. /IndeksOnline/