10:00 / E Martë, 03 Tetor 2017 / indeksADMonline

Ushqimi i vetëm që nuk duhet ngrënë kurrë në këtë orar

Konsumimi i disa produkteve ushqimore në kohën e caktuar është shumë e rëndësishme për të marrë të gjitha përfitimet e tyre. Kur hahen në kohë të gabuar, këto ushqime mund të shkaktojnë dëm për shëndetin tonë në mënyra të ndryshme. Për shembull sheqeri mund të na rrezikojë të fitojmë peshë kur hahet gjatë natës.

Më poshtë janë 7 ushqimet që hamë në orët e gabuara dhe që që dëmtojnë shëndetin tonë

Qumështi
Koha më e mirë për të pirë: natën

Ekspertët thonë se koha më e mirë për të konsumuar qumësht do të ishte natën sepse kërkon shumë kohë për të tretet. Pirja e qumështit gjatë natës relakson trupin tuaj dhe u mundëson qelizave të thithin në mënyrë efektive lëndët ushqyese, teksa ju pushoni.

Koha më e keqe për të pirë: Mëngjes

Orizi
Koha më e mirë për të ngrënë: Ditën
Konsumimi i orizit për drekë është koha e përkryer, pasi metabolizmi juaj ditën është shumë më i lartë se natën.
Koha më e keqe për ta ngrënë: natën

Orizi duhet të shmanget gjatë natës, pasi ka përmbajtje të lartë niseshteje dhe mund ta lërë stomakun tuaj me një ndjesi të fryrë gjatë natës. Gjithashtu, konsumimi i orizit natën mund të nxisë shtim në peshë, pasi zgjat më shumë tretjen dhe trupi ynë është plotësisht në pushim.

Sheqeri
Koha më e mirë për të ngrënë: Mëngjes

Kremrat, çokollatat dhe të gjitha produktet ushqimore që janë të ngarkuara me sheqer, duhet të konsumohen në mëngjes. Kjo është për shkak se insulina jonë e trupit është më efektive në luftën kundër sheqerit në këtë kohë të ditës. Ne jemi gjithashtu më aktivë gjatë ditës, kështu që trupi ynë është në gjendje të djegë më shumë sheqer gjatë gjithë ditës.

Koha më e keqe për të ngrënë: Nata

Konsumi i sheqerit gjatë natës, vetëm do të rrisë yndyrën në trupin tuaj, pasi aktiviteti fizik është gjithashtu i ulët gjatë natës.

Banania
Koha më e mirë për të ngrënë: Mëngjesi
Banania është e ngarkuar me fibra që ndihmojnë në procesin e tretjes. Banania gjithashtu ka antacide natyrore dhe ndihmon në urth.

Koha më e keqe për të ngrënë: Natën
Kur hahet gjatë natës, banania rrit mundësi për kollën dhe të ftohtin dhe çon në formimin e mukusit. Meqenëse banania është shumë e pasur me magnez, nëse merret në stomak bosh gjatë natës, kjo mund të çojë në probleme të stomakut.

Molla
Koha më e mirë për ta ngrënë: Mëngjes

Molla është një burim i pasur i fibrave të quajtur pektin, sidomos lëvozhga e mollës është e mbushur me pektin. Pektini ndihmon në zbutjen e funksionit të zorrëve, parandalon kapsllëkun dhe eliminon kancerogjenët nga trupi.

Koha më e keqe për të ngrënë: Nata

Molla ka një përmbajtje të lartë të acidit organik. Kur konsumohet gjatë natës mund të rrisë nivelet e acidit në stomak./Shije.al